libela
Rady a tipy

Co je to libela?

Levný, inteligentní, bezpečný, extrémně ladný aparát. Přesně tak by se dal přeložit originálně francouzský název pro obyčejnou českou vodováhu, se kterou se ale můžete stát doslova superhrdinou místa činu. Ačkoliv řemeslníkům a zedníkům se dneska platí tolik, že léto mohou trávit na Floridě, jejich práce bohužel takové sumě často neodpovídá.

Samozřejmě není nutné být hned vztahovačný, nelze všechny házet do jednoho pytle, ale faktem je, že i mistr tesař se někdy utne. A v ten okamžik nastává vaše chvíle, kdy můžete se svou supertajnou zbraní vyrazit do akce.

Libela v kapse, tužka za uchem a modráky – to je oblek skutečného hrdiny z reálného života. Pro svou drahou polovičku se jím snadno můžete stát i vy, když jí konečně připevníte ty poličky do kuchyně, o které váš už dva roky žádá, nebo opravíte ono „utnutí“ pravého mistra. S libelou v kapse budete mít všechno pod kontrolou a nic nebude vypadat, jako když pejsek čůrá.

Jedna, dva, tři – která je ta vaše zbraň?

Svou sílu můžete svěřit do hned několika profesionálních pomůcek každého domácího kutila. Takže, když si chcete zahrát na Bořka stavitele, ve vaší výbavě by rozhodně neměla chybět jedna z kvalitních libel. První druh libely je ten nejzákladnější – obdélníkového tvaru s jedním nebo třemi zabudovanými libelami (to je ta bublinka, která vám bude šeptat, jestli to máte ještě podložit nebo naopak ubrat).

S tou je jednoduchá práce, je spolehlivá a v případě, že nemluvíte plynulou bublinkovštinou, snadno můžete zvolit digitální obdobu libely, kde se vám na displeji zobrazí všechno, co potřebujete vědět. Tento druh libely vám ale řekne jenom o horizontálním a vertikálním umístění podkladu, když ovšem potřebujete souhrnné informace, využijte kruhovou libelu. Je menší a většinou ji lze přišroubovat k podkladu tak, abyste ji měli neustále na očích. Po skončení práce ji pak jenom odšroubujete.

Poslední libela kloubí ještě úhloměr – má dvě ramena a kromě klasického měření rovnováhy zajistí také měření úhlů.

Štítky: ,