Financování

Jak vybrat dobrou hypotéku v roce 2014?

Nejběžnější možností, jak financovat nemovitost, je hypotéka. Jestliže plánujete v letošním roce koupi bytu či domu, měli byste se nejprve podívat, jak vybrat dobrou hypotéku. Na jaká kritéria se při výběru hypotéky zaměřit? Jak se hypoteční trh vyvíjí a co vám může nabídnout? Na to se podíváme v dnešním článku.

Rok co rok je poskytováno stále více hypotečních úvěrů. Hypoteční banka uvedla, že jen v roce 2012 se jednalo o částku přesahující hranici 120 miliard korun. Tyto peníze byly využity klienty právě na financování bydlení. V roce 2014 se předpokládá růst objemu poskytnutých hypoték. Důvodem, proč lidé žádají o hypotéky, je nižší úroková sazba. V roce 2013 se úroková sazba pohybovala pod hranicí 3,25 %, což byla obrovská šance pro klienty.

Jestliže chcete hypoteční úvěr na bydlení, měli byste se zaměřit na několik kritérií. Mezi hlavní kritéria při výběru hypotečního úvěru patří doba splatnosti, výše úrokové sazby, délka fixační doby a podobně. Také velmi záleží na tom, zda chcete poskytnout 100 % z částky zastavované nemovitosti, nebo požadujete nižší částku. Od zvoleného procenta se pak odvíjí úroková sazba, kterou vám banka nastaví. Doporučuje se, abyste žádali o částku maximálně 85 % z tržní hodnoty zastavované nemovitosti.

Stejně jako půjčka, tak i hypotéka je charakteristická tím, že ji splácíte v měsíčních splátkách. A právě výše měsíční splátky by vás měla zajímat, aby vám výrazně nezasahovala do domácího rozpočtu. Banka vám výši měsíční splátky stanoví podle toho, jak je dlouhá doba splatnosti. Doba splatnosti může být až 40 let, ale to nabízí pouze klientům, kteří nedovršili věku 30 let.

Fixace úrokové sazby

U hypotéky se setkáte s fixací úrokové sazby a fixace zde hraje velkou roli. Banka vám může nabídnout fixaci úrokové sazby na několik let, a to od jednoho do třiceti let. Fixace může být jak výhodná, tak i nevýhodná. Nevýhodná pro vás bude, pokud se úroková sazba během vašeho fixačního období výrazně sníží. Výhodná bude právě v opačném případě.

Druhy hypoték

  • Hypotéka na koupi nemovitosti
  • Hypotéka na výstavbu či rekonstrukci nemovitosti
  • Hypotéka na vypořádání společného jmění manželů při rozvodu
  • Americká hypotéka
  • Předhypoteční úvěr
Štítky: ,