Ložnice

5 tipů, jak vybrat správnou matraci

Probouzíte se každé ráno s bolestmi zad? Příčinou bude pravděpodobně špatná matrace a bolesti zad vám napovídají, že byste měli starou matraci vyměnit za novou. Při výběru nové matrace byste měli být ale pečliví a nákup byste rozhodně neměli uspěchat. Kvalitní matrace vám vydrží i patnáct let, a tak se vyplatí investovat vyšší částku a neohlížet se na cenu. V dnešním článku se podíváme na pět tipů, jak matraci správně vybírat.

1. Matraci vybíráte pro sebe!

Měli byste si uvědomit, že matraci vybíráte sami pro sebe. Opravdu ale víte, co od nové matrace očekáváte? Každý typ je charakteristický jinými vlastnostmi. A jestliže si myslíte, že ortopedická matrace je to samé jako matrace zdravotní, pak jste na omylu. Také musíte matraci správně zkombinovat s roštem, aby lůžko plnilo svůj účel. Než se tedy pustíte do nákupu, udělejte si nejprve v pojmech pořádek.

  • Vyberte vhodný materiál. Přečtěte si výhody a nevýhody o jednotlivých typech.
  • Zkontrolujte stav roštu a zvažte, zda byste neměli koupit rošt nový.
  • Najděte kompromis mezi cenou a kvalitou. Stanovte si, kolik jste ochotni do nové matrace investovat.

A jak by řekli i naši slovenští sousedé: „Aj lacné matrace môžu byť kvalitné.“ Ne vždy vysoká cena svědčí o tom, že se jedná o kvalitní matraci.

2. Materiály matrace

  • Pružinové matrace – pružiny jsou chráněné roznášecí vrstvou vysoce gramážního filcu, a tak se nemusíte bát, že by vám trčely pružiny z matrace, jak tomu bývalo dříve. Mají příznivou cenu a vysokou prodyšnost, a proto se doporučují pokládat na deskové rošty.
  • Latexové matrace – jsou hypoalergenní, elastické a mají perfektní ortopedické vlastnosti. Cena je sice vyšší, ale na úkor kvality.
  • Polyuretanové matrace – u některých je garantována vyšší odolnost a jsou cenově dostupnější.
  • HR pěna – vynikající ortopedické vlastnosti, jsou hypoalergenní a mají často jádro sendvičových matrací.
  • Líná pěna – kombinace PUR a HR pěny. Tyto matrace nabízí teplotní roztaživost, a tak mají perfektní vlastnosti. Jsou vhodné pro dlouhodobě ležící.

3. Zdravotní vs. Ortopedická

Když už si koupíte kvalitní postel z masivu, budete vyžadovat i kvalitní matraci. Na trhu se setkáte se dvěma pojmy – ortopedická a zdravotní matrace. Tyto přívlastky má dnes snad každá matrace na trhu, ale měli byste vědět, že je mezi nimi rozdíl. Ortopedická matrace se vyznačuje tím, že nabízí stabilní oporu kosterního systému. Tato matrace je testována na rozložení váhy těla. Druhou skupinou jsou zdravotní matrace, které jsou podložené certifikáte o hypoalergennosti, hygieně apod.

4. Rozměry

Důležitou vlastností u matrace je rozměr. Jestliže máte postel, budete matraci vybírat podle rozměru postele. Každopádně, lůžko by mělo být o 25 centimetrů delší, než je vaše výška. Díky tomu si dopřejete komfortní spánek.

5. Cena

A dostáváme se k často diskutovatelnému tématu – k ceně. Pamatujte, že ne vždy platí, že čím je cena nižší, tím je matrace méně kvalitnější. Je potřeba se zaměřit spíše na vlastnosti matrace než na cenu. Ale zpravidla bývají kvalitnější matrace dražší, i když výjimka potvrzuje pravidlo.