Rady a tipy

Mandala na zeď – psychologický nástroj

Jistě jste slyšeli o tom, že mandaly jsou v dnešní době stále více vyhledávané. Slouží nejen jako dekorace v bytě, ale také jako nástroj pro zklidnění a povzbuzení duše. Podívejte se, jak nepozorovatelně i na vás tato dekorace působí.

Úspěch prosazení mandaly do Evropy se připisuje psychologovi Carlovi Jungovi. Během svého života se věnoval duševně nemocným pacientům, se kterými zkoušel různé terapie. Seznámil se s mandalami a zjistil, že jeho pacientům moc pomáhají. Šlo o to zejména tehdy, když je vybarvovali. Pacienti v nich totiž vyjádřili to, co cítili.

Dnes můžete dřevěné mandaly na zeď vidět v mnoha domácnostech. Je nejen dekorativním, ale i psychologickým doplňkem. Symbolizuje harmonii a jednotu. Jejím cílem je usměrnění na duchovní cestě, klid duše a mysli. Kruhové vzory mandal připomínají, že život nikdy nekončí a všechno mezi sebou je propojeno. Mandala má velký vliv na člověka. Při jejím pozorování dochází ke zklidnění duše a mysli. Můžeme je použít ke zlepšení duševního i emočního zdraví.

Kruhové, poloviční i vícedílné

Dnes můžeme pozorovat různé druhy mandal, které zkrášlují domácnosti. Mezi nejvyhledávanější patří kruhové mandaly, květinové mandaly, poloviční mandaly a vícedílné mandaly. Základem kruhových mandal je kruh, který je symbolem člověka jako celku. Kruh je také symbolem jednoty a celistvosti.

Květinové mandaly jsou mandaly uspořádané do listů. Hlavním detailem je květina, která je symbolem duchovního růstu. Květina představuje i existenci stvoření, proto se stává silným symbolem osvícení. Mezi vyhledávané patří i léčivé mandaly, které pomáhají emocionálně léčit. Podporují reflexe, zmírňují napětí a stres. Léčivé mandaly využívají zejména terapeuti ve svých ambulancích. Nejlepším využitím je jejich vybarvování, které pomáhá pacientovi soustředit se.

Mandaly očišťují, podporují jisté vlastnosti, harmonizují stres a chaos, který se nachází v našich životech. Díky tomu, že nemají začátek ani konec, pomáhají nám přibližovat se k sobě samému. Jsou velkým zdrojem klidu.

Nejvýraznější účinky mandaly:

·  Snižují stres a úzkost,

·  snižují srdeční frekvenci,

·  zlepšují jemnou motoriku rukou a koncentraci

·  zmírňují chaos a stres,

·  zklidňují mysl a srdce.

TIP: O dalších účincích mandaly se dočtete v magazínu drevko.

Mandaly jsou významné u každého z nás. Není to pouze obyčejný obraz, ale také vzácná dekorace, která dotvoří celý design interiéru.