Rady a tipy

Proč mít na střeše světlovody?

Znáte světlovody? Jedná se o inovativní systémy střešního osvětlení, které umí dodat přirozené denní světlo do místností, které jsou vzhledem k dispozicím docela tmavé. Jedná se o různá podkroví apod. Jak světlovody fungují?

Kam patří světlovody? 

Pokud daná místnost nemůže mít ve svých obvodových stěnách okna, pak se nedostává do prostoru moc světla. Ovšem stačí si nechat aplikovat světlovody, což jsou většinou takové speciální plastové kopule na střeše. To ale není vše. Aplikuje se i systém potrubí s vnitřní reflexní. Jde o odrazovou plochu, speciálně zkonstruovanou tak, aby odrážela venkovní světlo do místnosti v optimálním úhlu, přičemž přivede do místa co nejvíce světla. Pokud je třeba využívat světlovod i při nedostatku paprsků od slunce, může se aplikovat světelný zdroj (žárovka, LED apod.). Oslovte danou firmu, která se tímto zabývá, odborníci k vám přijedou a zjistí, jaká konstrukce bude nejlepší. Pro vaši informaci ještě uvedeme, že optimální je, pokud je světlovod usazen na nejvíce osvětlenou sluneční stranu, což je jih. Účinnost systému samotného je skvělých 98 %, takže se do místa dostane opravdu maximum světla. 

Skvělé střešní světlíky

Samozřejmě klasikou jsou střešní světlíky. Představují prosvětlovací prvek, s nímž se dá manipulovat. Jsou zhotoveny z komůrkových, polykarbonátových desek, které mají vynikající tepelně izolační a optické vlastnosti. Rovněž jsou odolné proti UV záření a poškození. Můžete si nechat udělat menší světlíky i konstrukce, které vytvoří celou střechu. Světlíky obsahují i větrací klapy pro denní větrání, ty mají komfortní, automatické otevírání pomocí pneumatických či elektrických otvíračů. Můžete si doobjednat i různé funkce, například řídící ústřednu či čidla větru a deště. Podívejte se proto na nabídku firmy PRUNIWERK a.s.