Rady a tipy

Vybíráme akumulátory – jaké jsou nejlepší?

Akumulátory dodávají život věcem, které nás obklopují. Souhrnně to jsou baterie, což mohou být bateriové články do ovládání, akumulátory do malých autíček i běžné baterie do klasických vozidel. My se dnes podíváme na ty zásobníky energií pro menší předměty. Co umí olověný akumulátor?

Jak pracuje olověný akumulátor?

Nejprve se mrkneme na to, jak funguje olověný akumulátor. Jedná se o zdroj energie, který již v roce 1859 vynalezl francouzský fyzik G. R. Planté. Jak vidíte, jedná se vlastně už o staletí ověřený zdroj energie. Princip tohoto zdroje spočívá v přeměně elektrické energie v energii chemickou daného akumulátoru. Olověný akumulátor se skládá z párů olověných desek, jež jsou v roztoku kyseliny sírové. Na deskách nenabitého akumulátoru ulpí účinkem kyseliny síran olovnatý a připojením stejnosměrného elektrického napětí při nabíjení se na kladné elektrodě vytvoří oxid olovičitý. Záporná elektroda se tak pokryje šedou vrstvou olova, čímž se nabitý akumulátor přemění v galvanický článek. Elektrolyt zhoustne a vytvoří se napětí. V základu jde o 2,1 V, dnes se dělají akumulátory, jež mají větší počet párů destiček, takže umí vytvořit napětí 6, 12, 24 nebo 48 V. Nejrozšířenější jsou akumulátory 12 V, ty mají i auta. 

12 V akumulátor pro auta i autíčka

12 V akumulátor v autě má kapacitu 50 Ah a lze jej až 500× nabít. Ne jen do velkých aut se používají 12 V skupiny, například akumulátor 12 V EMOS je vhodný jako náhradní baterie pro záložní zdroje UPS, RBC kity, elektronické systémy EZS, EPS, zahradní sekačky a ridery, echoloty, sonary, záložní systémy výtahů, dětská autíčka apod. Jedná se o bezúdržbový, ventilem řízený olověný akumulátor. V provedení AGM může být používán v libovolné poloze. Jeho optimální životnost v záložních systémech je 5 let. Pokud sháníte firmu, která nabízí široký sortiment těchto zdrojů energie, pak se nabízí společnost EMOS. Ta má více 30letou tradici ve sféře produktů drobného domácího elektra. Můžete zde nakoupit zejména baterie, světelné zdroje a svítidla pro domácí i průmyslové použití, prodlužovací přívody, svítilny, antény, drobná elektronická zařízení – multimetry, zkoušečky, zvonky. Společnost expandovala i do zahraničí, jelikož působí v 5 zemích.