Dotace na novostavbu
Financování

Novostavby musí mít téměř nulovou spotřebu energie. Získejte na ně dotaci

Dotace na novostavbu je nyní žádanější než kdy dřív. Důvodem toho je především nová novela zákona, která stanovuje, že každá novostavba musí mít téměř nulovou spotřebu energie. Jiné, než nízkoenergetické domy tak není možné stavět. I když to ale vypadá hrozivě a náročně, není to ve skutečnosti takový problém. Dokonce to není ani tak drahé, když si o zmiňovanou dotaci z programu Nová zelená úsporám požádáte. Taková dotace na novostavbu se může dotknout až skoro půl milionu korun. 

Nedávný průzkum také ukázal, že i když se novostavby s téměř nulovou spotřebou energie musí povinně stavit až od začátku letošního roku, pravdou je, že většina nových domů už stejně splňuje nízkoenergetické nároky. Průzkum odhalil, že nízkoenergetickým požadavkům nevyhovovalo jenom patnáct procent domů, a to je v porovnání s tím, kolik domů bylo vystavěno, opravdu skvělé zjištění. 

Nové domy se už nějaký ten pátek montují z kvalitních materiálů a konstrukcí, které zajišťují opravdu minimální spotřebu energií. Na novostavbách tak nechybí především několik úsporných opatření. 

Jaká úsporná opatření novostavby nepostrádají?

Kupříkladu se už od počátku myslí na fotovoltaickou elektrárnu. I když se pro ni rozhodnou majitelé rodinného domu až později, jejich dům je na toto úsporné opatření připraven. Mimochodem, i na fotovoltaickou elektrárnu se vztahuje dotace, a to nemalá. Dosáhnout může až 150 tisíc korun, to je opravdu citelná částka stejně, jako tomu bylo u dotace na novostavbu. 

Kromě fotovoltaiky se novostavby vybavují také tepelným čerpadlem, které je jedním z nejlepších zdrojů vytápění. Také nechybí rekuperační jednotka, která je zase řízeným větráním. 

Požádejte o dotaci

Jak již bylo několikrát nastíněno, na úsporná opatřená je možné získat dotaci. A to ze zmiňovaného programu Nová zelená úsporám, který patří ke stále využívaným už několik let. Z dotačního programu je možné požádat prakticky o jakékoli dotace na opatření, jež mají za úkol snížit energetickou náročnost rodinného domu.