Rady a tipy

Při výstavbě nemovitosti je nutné řešit i problematiku odpadních vod. Bude lepší čistička odpadních vod, nebo septik?

Kdo se jednou pustil do výstavby vlastního rodinného domu, ten určitě potvrdí, kolik různých potvrzení a schválení je zapotřebí. Není toho opravdu málo. V projektu je také nutné počítat s tím, jak budou řešeny odpadní vody. Existuje více variant a je třeba si vybrat tu nejvhodnější. Vše záleží na tom, je-li k dispozici veřejná kanalizace. Jaká jsou tedy možnosti?

Když nemáte poblíž obecní kanalizaci

Nejjednodušším řešením je přítomnost obecní kanalizace v místě výstavby nemovitosti. To pak stačí realizovat kanalizační přípojky, kterými se stavby na kanalizaci připojí. Obvykle je zapotřebí udělat geodetické zaměření, zajistit výkopové práce, položit potrubí, usadit betonové nádrže, napojit na kanalizaci a realizovat domovní rozvody včetně montáže čerpadel a jímek. Toto všechno se většinou bere na svá bedra realizační stavební firma, která už jen hotové dílo předá zákazníkovi.

Kdy se rozhodnout pro čističku odpadních vod

Ne vždy je však veřejná kanalizace k dispozici. Pak je nutné vyřešit, co bude s odpadními vodami? Je-li objekt trvale obýván, nabízejí se čističky odpadních vod, které jsou stavěné na to, aby si poradily s jejich pravidelným přísunem. Ke svému provozu potřebují elektrickou energii na rozdíl od biologického septiku, který ji nepotřebuje. Ten je možné využít u staveb víkendových. Výběr čističky odpadních vod ovlivňuje počet osob, které objekt obývají, a také typ objektu. Stavební firma se obvykle postará o vše, co s výstavbou ČOV souvisí.

Nezapomeňte na pitnou vodu

Základem pro bydlení je pitná voda. Tu je možné získat z vlastní studny nebo připojením na veřejný vodovod pomocí vodovodní přípojky. Pod ní si představte soustavu potrubí, vodoměrnou šachtu a vodoměr s ochrannou plombou proti neodborné manipulaci. Od vodoměru je pak vedena domovní vodovodní přípojka.