Zahrada

Proč mít na zahradě pergolu z hliníku?

Trávit čas posezením s rodinou či přáteli na zahradě patří k oblíbeným činnostem nejen v létě. Příjemné chvíle ovšem můžou narušit rozmary počasí – jakmile začne pršet, všechna venkovní zábava končí. Tedy pouze v případě, pokud jste si ke svému zahradnímu posezení nepořídili kvalitní zastřešení. 

Levné řešení nepatří mezi nejlepší

Stříška může mít celou řadu podob, ale vždy by se mělo jednat o něco trvalého. Někteří amatérští kutilové používají nepromokavé plachty, které se dají sehnat za pár stovek. Nějakou dobu sice mohou fungovat, avšak kdykoliv je může strhnout vítr, případně je protrhnou napadané větve. 

Mnohem lepší volbou jsou pergoly. Jedná se o klasické zahradní stavby, které známé už z dob antiky. Zatímco dříve měly pergoly otevřené konstrukce, dnes se téměř výhradně prodávají se střechou, vyrobenou například z polykarbonátu, asfaltové šindele nebo sklolaminátu.

Oblíbené jsou i takzvané bioklimatické pergoly. Tyto verze jsou sice dražší než standardní typy, na druhou stranu umožňují alespoň částečně korigovat mikroklima pod pergolou, a sice pomocí střešních lamel. 

Vhodný materiál

Pergoly se neodlišují jen druhem zastřešení, ale také materiálem, ze kterého se vyrábí jejich kostra. V dobách ještě nedávno minulých se nejvíce používalo dřevo, nicméně dnes jsou velmi oblíbené i umělé materiály, jako jsou plast a hliník.

Hliník je stále populárnější, protože nejen dobře vypadá, ale na rozdíl od dřeva vyžaduje mnohem méně náročnou péči a údržbu.

Hodně vydrží

Hliník je oproti dřevu o dost lehčí. Díky tomu je standardní hliníková pergola často daleko subtilnější než modely ze dřeva.

Hliník neztrácí na kvalitě vlivem deště ani slunečních paprsků. Stačí ho opatřit vhodnou povrchovou práškovou úpravou. Ta by měla fungovat minimálně jedno dlouhé desetiletí.

foto: albixon.cz