starožitný nábytek
Obývací pokoj, Rady a tipy

Zdobné techniky renesančního nábytku

Chcete svou domácnost obohatit nevšedním kusem nábytku? Pak pro vás historický nábytek z období renesance může představovat ideální řešení. Ačkoli během tohoto období docházelo ke zjednodušování tvarů, neubíralo to na zdobnosti nábytku. Pojďte si s námi udělat výlet do historie a podívejme se společně na zdobné techniky renesančního nábytku. 

Materiál pro výrobu renesančního nábytku

Pro výrobu renesančního nábytku se primárně využíval dub, ořech, jedlová a dýhovaná spárovka. Okrasná dřeva však také nepřišla zkrátka, nacházela totiž využití při zdobení.

Zdobné techniky renesančního nábytku

Zdobné techniky v období renesance můžeme rozlišit na řezbářské a vykládací.

Řezbářské techniky

Řezbářské techniky hrály v renesančním období prim. Využíval se nejen plochý reliéf, ale také plastický.

Vykládací techniky

Základními vykládacími technikami tohoto období se stala inkrustace a intarzie.

  • Inkrustace – jedná se o vykládání dřeva různými druhy materiálů (dřevo, mramor, kámen, slonovina, perleť, rohovina, kost, kůže).
  • Intarzie – do dýhovaného povrchu jsou vkládány plošných materiálů. Rozlišujeme prostou intarzii, kdy se využívá barevného kontrastu dřeva. Při kombinované intarzii našla využití perleť, želvovina, slonovina nebo kost. V Itálii se velké oblibě těšila tzv. certosima, tj. černobílá intarzie, při které se uplatnil eben a kost, ev. perleť. Intarzie se často objevuje na starožitných komodách.

starožitné komody

Povrchová úprava renesančního nábytku

Pro povrchovou úpravu nábytku se v počátcích renesančního období využívala lněná fermež, do které byly přidávány různé barevné přísady, nebo včelí vosk rozpuštěný v terpentýnu. V pozdějším období se již ujal šelakový lak.

Kde koupit renesanční nábytek

Starožitný nábytek (nejen z období renesance) pro vybavení své domácnosti můžete zakoupit ve specializovaných prodejnách zaměřených na tento typ sortimentu. Řada z nich má i své vlastní internetové stránky, kde prezentují nabízené zboží – stoly, křesla, skříně, komody, knihovny… Pokud vám žádný z vystavených kousků nepadne do oka, nabízejí někteří prodejci možnost dovozu vámi vybraného solitéru ze zahraničí.