Hledáte něco stylového a neobvyklého pro svá okna? Kamenné parapety jim dodají punc vznešenosti. Jedná se o ideální řešení pro náročné domácnosti.
Umístění kamenných parapetů
Kamenný parapet oživí interiér pokoje, stejně tak exteriér vašeho bydlení.
Materiál pro kamenné parapety
Nejčastěji užívaným materiálem pro výrobu kamenných parapetů se stala žula a mramor. Kromě přírodních kamenných parapetů se setkáváme také se syntetickým kamenem.
Speciální variantou je tzv. poly-mramor, což je směs tvořená z 95 % přírodním mramorem a z 5 % PE (polyesterovou) živicí. Díky přídavku PE živice je možno dosáhnout rozmanitého spektra barevných odstínů.
Povrchová úprava
Kamenné parapety je možné dodat v několika povrchových úpravách. Je jen na vás, zda zvolíte hrubý povrch nebo hladký s vysokým leskem, ev. něco mezi nimi.
Vlastnosti kamenných parapetů
Kamenné parapety se vyznačují řadou výhod. Podívejme se na některé z nich:
- pevnost
- odolnost – nejen vůči mechanickému poškození, ale také nepříznivým povětrnostním podmínkám (v případě venkovních parapetů), vzdušné vlhkosti a teplu z radiátorů (u vnitřních parapetů)
- barevná stálost – svůj vzhled si udrží i desítky let
- baktericidní vlastnosti – materiál nepřeje tvorbě hub a plísní
- elegantní vzhled
Jak osadit parapet z kamene
Parapety z kamene osazujeme do tzv. cementového lože nebo pomocí kamenických, ev. stavebních lepidel. Plochy, kde dochází ke styku okna s parapetem, ošetříme akrylátovým/silikonovým tmelem.
Venkovní parapet musí být od okna skloněn, aby po něm mohla stékat dopadající voda. Zároveň by měl být dodržen přesah přes hranu zdi, a to minimálně 3 cm. Vnitřní parapety nemusí být nakloněny a postačí přesah 2 cm.
Jak pečovat o kamenný parapet
Péče o kamenné parapety není nijak extrémně náročná. K péči o ně se používají přípravky s neutrálním pH. Chcete-li zvýšit jejich lesk, sáhněte po různých přírodních nebo akrylových voscích.