výkopové práce
Rady a tipy

Výkopové práce a základní fakta

Výkopové práce jsou pro některé lidí doslova fascinující. Jak jste na tom se základními znalostmi vy? Poznali byste základní druhy výkopů, které se běžně provádějí všude okolo nás? Jdeme na to. 

Stavební jáma 

Jako první se představuje klasická stavební jáma. Vlastně se jedná o to nejčastější, co výkopové práce realizují. Jáma se hloubí pod úroveň přilehlého terénu, a má vždy buď svislé nebo šikmé stěny. Pro stavební jámu je typický minimální rozměr dva krát dva metry. A jaké jámy existují? První z nich jsou svahové, které jsou omezené svahy, které zajišťují jejich dočasnou stabilitu. Druhé pak těsné, kdy se pracuje hluboko pod hladinou podzemní vody. Třetí v řadě jsou roubené, čtvrté pak jímkové. 

Stavební rýha

Maximální hloubka tohoto výkopu je 1,6 metru. Délka je zde určena jako převládající rozměr. Stavební rýha je výkop, který bývá hlouben pod úrovní okolního terénu v šířce půdorysu do dvou metrů. I u stavební rýhy mohou být stěny výkopu šikmé či svislé. A jak se vlastně stavební rýha realizuje? Nejčastěji se na ní podílí rypadla. Pro stavební rýhy větších délek se ale používají speciální rýhovače, nebo také mohutná kolesová rypadla. 

Šachta

Pokud si myslíte, že se tento typický druh výkopu používá jen pro účely hornictví, jste na omylu. Tento výkop, který se hloubí pod úrovní okolního terénu, se například tvoří při zakládání železobetonových konstrukcí, které stojí na patkách. Největším rozměrem u šachet je jejich hloubka. Půdorysná plocha pro šachtu je určena na šestatřicet metrů čtverečních. A jak se tento výkop tvoří? Například pomocí rypadel opatřených drapáky, nebo také pomocí lopatových rypadel. Výkopy se hloubí pod ochranou pažení. 

Svět výkopů je fascinující, nemyslíte. Znali jste všechny tři nejčastější druhy výkopů i vy? Měli jste je možnost vidět v praxi? Který z nich budete potřebovat při svém dalším stavebním projektu?