Fotovoltaické elektrárny
Rady a tipy

Fotovoltaika jako výhodné a ekologické řešení?

V současné době se neustále mluví o tom, jak bychom měli lépe přistupovat k planetě a k životnímu prostředí. V posledních letech došlo k výrazné změně klimatu, také ke globálnímu oteplování a ke znečištění oceánů, což vedlo k úmrtí mnoha mořských tvorů. Za většinu toho, co se děje, můžeme my jakožto lidé, a právě jen my můžeme dát věci aspoň trochu do pořádku, respektive se můžeme snažit o to, aby se situace ve světě nezhoršovala. Opatření, které můžeme udělat, vykonat nebo do kterých můžeme investovat, je celá řada. Fotovoltaické elektrárny na střeše rodinného domu jsou jedním takovým opatřením, které je navíc úsporné. 

Řada lidí v současné době opravdu zvažuje fotovoltaické elektrárny, jelikož lze na FVE získat dotaci, a to nemalou. Jenže mnozí lidé si pokládají otázku, jestli se opravdu jedná o tak ekologické a výhodné řešení, jak se o tom všude mluví. Má smysl třeba tepelné čerpadlo? Odpověď není jednoduchá, protože v některých případech je vhodná kombinace fotovoltaiky i tepelného čerpadla.

Výroba solární energie nemá vliv na životní prostředí

Pokud jste si nebyli jistí tím, jestli je nebo není fotovoltaika ekologickým řešením, pak si nyní jistí budete. Fotovoltaika je skutečně ekologickým řešením. Důvodem toho je fakt, že při výrobě solární energie nedochází ke znečištění životní prostředí a ovzduší. Při výrobě solární energie se nevyžaduje nic jiného než jen sluneční svit, nedochází tedy ke spotřebě škodlivé elektrické energie. 

Navíc ani samotné solární panely nejsou nijak škodlivé. O to se postaral zákon, který jasně stanovil, že použité materiály na výrobu solárních panelů musí být vysoce recyklovatelné. 

Opatření do budoucna

I když se vám může na první pohled zdát tato investice příliš vysoká, neznamená to, že se vám nevrátí. V tomto případě platí, že se vám prvotní investice vrátí několikanásobně. Solární panely nejsou úsporným a ekologickým opatřením na pár měsíců. Na střeše rodinného domu vydrží i desítky let.