Rady a tipy

Karanténa skončila – jak vypadá situace na realitním trhu po pandemii?

Z restrikcí, které vydala česká vláda za účelem ochrany obyvatel před šířícím se koronavirem, již platí jen některé. K 25. květnu došlo k poslední vlně rozvolňování a život se pozvolna vrací do normálu. Na uvolnění protiepidemických opatření čekali jako na smilování především podnikatelé a firmy, jimž zákonodárci v průběhu minulých měsíců neumožnili fungovat vůbec nebo jejich činnost značně omezili. 

Krize značně zahýbala také s realitním trhem, což je dobře vidět na objemu sjednaných hypotéčních úvěrů. Po zhruba čtvrtinovém poklesu v březnu následoval ještě výraznější propad – podle některých bankovních institucí meziročně o polovinu.

Češi měli strach, koupi bytu proto odložili

Realitní kanceláře během karantény fungovat mohly, ale zaznamenaly značný pokles transakcí. Zájem o pronájem a prodej bytů v Praze i v jiných lokalitách neklesl pouze z důvodu obavy před nakažením onemocněním COVID-19 – spousta potenciálních zájemců transakce odložila kvůli nejisté ekonomické situaci. České hospodářství zaznamenalo prudké ochlazení a mnohé firmy propouštěly i preventivně. Odborníci navíc predikovali citelný pokles cen nemovitostí, jejichž ceny v minulých letech strmě stoupaly.

developerské projekty Praha

Nemovitosti levnější nebudou, ale zřejmě ani nezdraží

Plošný pokles cen nemovitostí se však nakonec nekonal a pravděpodobně k němu ani nedojde. Levněji lze nyní koupit byty v méně atraktivních lokalitách a také ty, jejichž ceny byly před krizí přemrštěné. Naproti tomu stojí kvalitní developerské projekty Praha, které si drží ceny po celou dobu karantény. 

Experti předpokládají, že mnozí zájemci vyrazí za developery s požadavkem na slevu. Ti však jejich přání vyhoví pouze v případě finančních problémů. V následujících měsících sice vlastníci počítají s poklesem objemu prodejů a téměř jistě nebudou dramaticky zvyšovat ceny. Přesto se realitní trh příliš nezmění –  poměr poptávky a nabídky je prakticky stejný jako před krizí – byty stále chybí a bude jich nedostatek i v příštích letech.