ptačí klece
Zahrada

Zásady chovu papoušků pro každého začátečníka

Myslíte si, že chov papoušků je jen o poskládání vhodné ptačí klece nebo venkovní voliéry? Ne, tím práce chovatele papoušků opravdu nekončí. Chovatelé papoušků mají celou řadu povinností. Papouškové (i když se tak mohou jevit) nejsou mazlíčci, kteří nepotřebují pozornost člověka. Právě naopak – zejména ti velcí potřebují prakticky neustálou pozornost. I proto řada odborníků apeluje na ty, kteří o chovu papoušků uvažují, aby se do toho nepouštěli, pokud na papoušky nemají čas.

Pokud však čas máte a jste stále pevně přesvědčeni o tom, že si papouška pořídíte, máme pro vás seznam zásad, jak se o papoušky správně pečovat. Samozřejmě i tak platí, že vždy konkrétní druh papouška potřebuje trochu něco jiného, jeho požadavky neignorujte.

Obecné zásady při chovu papoušků

  • Začátečníci by si nikdy neměli dělat velkého papouška. Velcí papouškové jsou náročnější na péči.
  • Než si papouška pořídíte, je důležité si nasbírat dostatek informací o daném druhu. Jak již bylo zmíněno, každý papoušek potřebuje trochu něco jiného.
  • Papoušek se nesmí nikdy překrmovat. Nedávejte mu proto nikdy víc žrádla, než kolik skutečně sní během dvaceti čtyř hodin. A to platí u všech druhů papoušků.
  • Papouškovi vždy věnujte čas. Už bylo zmíněno, že papouškové potřebují vaši pozornost, jen tak budou spokojeni. Ať tedy vnímají, že o ně máte zájem a že si užíváte jejich přítomnost.
  • Pokud sídlí papoušek ve vnější voliéře, minimálně jednou ročně byste ho měli nechat vyšetřit na takzvanou chlamydióze. Tou se papoušek může venku nakazit a bohužel tato nemoc je přenosná i na jeho lidské chovatele.
  • Papoušek si zaslouží nejen vhodnou, ale především pestrou stravu. Kromě obilí mu tak pravidelně dopřejte ovoce, zeleninu, případně vařenou rýži nebo hvězdici či černé uhlí, které se běžně kupuje ve zverimexu.