Rady a tipy

Jak se definitivně zbavit plísně na fasádě?

Někteří majitelé nemovitostí mají štěstí a nemusí problémy s plísní řešit, pro jiné jde o nikdy nekončící boj. Pokud patříte do druhé skupiny a pomalu se smiřujete s tím, že se nevítaných mikroorganismů nikdy nezbavíte, nepřestávejte číst. Prozradíme vám příčiny i způsob, jak se plísně nadobro zbavit.

Kde plísně vznikají nejčastěji?

Plísním se daří téměř všude, ale nejvíce v oblastech s vysokou vlhkostí vzduchu či podloží. Kombinace vlhkého prostředí, absence větru a slunečního záření je doslova živnou půdou pro vznik a rychlé šíření plísní, které postihují dům od základů až po střechu. A protože největší plocha náleží fasádě, je na ní napadení plísní nejviditelnější.

Ačkoli se na první pohled jeví, že plíseň na domě nepředstavuje žádná zdravotní rizika pro obyvatele, v praxi je tomu jinak. Spóry se šíří vzduchem a dostávají se i do interiéru. Dlouhodobý pobyt v takovém prostředí může vyústit v nepříjemné zdravotní komplikace. Pro osoby s alergií a děti je situace o to horší.

Ochranné nátěry proti plísním

Mikroorganismů se není snadné zbavit. Můžete využívat speciální postřiky, ale ty většinou fungují jen dočasně. Mnohem účinnější jsou kvalitní nátěry proti plísním, které se aplikují na celou fasádu. Výběr konkrétního druhu závisí na typu stavby, její velikosti a samozřejmě i na stupni znečištění. Ještě před aplikací je nezbytné fasádu důkladně vyčistit.

Protiplísňové nátěry chrání dům také před řasami a mechy, lze je použít i na nerovné povrchy a nijak nemění původní vlastnosti fasády. Životnost nátěrů se pohybuje v řádu let, poté musí být obnoveny.

Chcete se na dané téma dozvědět více, případně se rovnou domluvit s profesionály na vyčištění fasády a následné aplikaci nátěru? Bližší informace najdete na www.cisteni-fasad-ars.cz.