Ložnice, Rady a tipy

Jak se zbavit roztočů v posteli?

Není snad domácnost, ve které by se nevyskytovali roztoči. Setkáme se s těmito nežádanými návštěvníky v každé domácnosti. Běžným úklidem se roztočů nezbavíte. Jak je vystěhovat ze svého domu? Zbavíte se společně s roztoči také alergií? Na to se podíváme v dnešním článku.

Roztoči spadají mezi pavoukovce. Jedná se o malá stvoření, která jsou okem neviditelná. Jejich velikost se pohybuje kolem jednoho milimetru. Ale většina alergiků pozná přítomnost roztočů, protože se začnou projevovat alergické reakce. Roztoč žije v průměru dvacet až čtyřicet dní, ale během této doby je schopen naklást několik tisíc vajíček, ze kterých se opět líhnou další roztoči. Což žádného alergika rozhodně nepotěší.

Alergie na roztoče

Poprvé se slovo alergie objevilo v roce1906, kdy bylo zapsáno do lékařského slovníku. Alergie představuje přehnanou reakci organismu na konkrétní alergen. U roztočů je alergen produkován z jejich výkalů. Vlohy pro alergii jsou často dědičné. Jestliže je tedy rodič alergikem, pak je pravděpodobné, že bude alergikem i dítě.

Alergie na roztoče se projevuje několika způsoby:

  • zduřením nosních sliznic,
  • otoky očí a zánětem spojivek,
  • astmatem,
  • bolestí hlavy,
  • kožními problémy.

Jakmile se u vás objeví některý z těchto příznaků, měli byste zpozornit, protože něco je v nepořádku. Potom začněte pátrat, zda nemáte roztoče v domácnosti, nejčastějším místem výskytu bývá právě postel, respektive madrace. Jestliže se roztočů brzy nezbavíte, pak vás alergie nenechají na pokoji.

Proč se roztoči objevují v posteli?

Výživou pro roztoče je lidská odumřelá kůže a lupy, které se objevují právě v posteli. Kromě toho, že roztoči způsobují alergii, nejsou pro život člověka nijak zvlášť nebezpeční. Jestliže jste alergiky, pak je nezbytné se roztočů zbavit. Roztoči vyhledávají vlhkost kolem 60 až 80 %, teplo a také tmu. To je právě postel. Mimo toho se nachází také v pohovkách, oblečení, plyšových hračkách a podobně.

Jak se roztočů zbavit?

Abyste se zbavili alergenů, je nezbytné roztoče odstranit. Boj s roztoči není nic jednoduchého, protože i když si myslíte, že jste vyhráli, objeví se další a další paraziti. Roztočů se zbavíte tak, že upravíte podmínky ve svém bytě a znetvoříte tak prostředí vhodné pro jejich rozmnožování. V první řadě byste měli změnit vlhkost a teplotu v místnosti. Pravidelně větrejte lůžkoviny, perte je a mějte lůžko suché a větrané.

Jestliže si chcete koupit novou matraci, pak se podívejte, jak vybrat matraci, abyste neudělali chybu. A o novou matraci pečujte tak, aby se v ní roztoči neobjevili vůbec.