Rady a tipy

Jak vytápět dřevostavbu?

Ať už jste si v minulosti postavili dřevostavbu na klíč nebo jste si koupili nějakou chatku nebo chalupu na kraji lesa, určitě jste přemýšleli nad tím, jak ji budete vytápět během chladné zimy. V podstatě se dřevostavba od klasického zděného domku z cihel a malty neliší, i když je pravdou, že se mnoho lidí staví k této věci zcela opačně. V případě, že máte dřevostavbu k jakémukoli užitku (ať už k rekreaci nebo k běžnému bydlení), pojďme si říct, čím ji ideálně vytápět.

Krb jako jedna z možností

Zejména pokud je dřevostavba postavená z kvalitního dřeva, máte mnoho možností, čím ji vytápět. Jednou z nich je samozřejmě krb, který do pravého dřevěného srubu patří. Dodává mu jakousi exkluzivitu a intimnost, kterou přesně v takovém obydlí potřebujete a požadujete. 

Krb, respektive otevřený oheň v místnosti se používá k ohřívání místností od pradávna. A je velká škoda, že se od něj upouští, respektive že se zapomíná na jeho moc a na to, jak efektivní vytápění to může být. Navíc v současné době drahých elektrických energií je vítanou vzpruhou finančnímu rozpočtu. Nedívejte se proto na něj pouze jako na estetickou záležitost, která interiér zkrášlí.

Podlahové vytápění je moderním řešením

Kromě toho existuje také podlahové vytápění, které funguje na principu sálavého tepla proudícího z podlahového topení. V porovnání s řadou jiných typů vytápění mluvíme o jednom z nejzdravějších typů, ať už budou výsledné panely v podlaze nebo jimi bude obklopená celá zeď. 

Podlahové vytápění nepůsobí přímo jako teplo z krbu, to by byla mylná domněnka. Sálavé teplo je pro kontrolu teploty v místnosti, což je ideální pro alergiky, jelikož nijak nevíří prach a dokonale se po místnosti rozprostře i do koutů, kam se obvykle teplo nedostane.

Do třetice přímotop

Mezi elektrické přístroje pro vytápění dřevostavby patří také přímotopy. Jsou velmi populární volbou, to se musí nechat. Jsou však velmi drahé, a to zejména v současné době energetické krize. Na druhou stranu nijak neznečišťuje okolní prostředí čili je velmi bezpečný.