Rady a tipy

Na bytovém textilu se nevyplatí pokaždé šetřit

Je velký rozdíl mezi životem v holobytu a pěkně zařízeným domovem. Proto bychom se měli maximální měrou snažit o to vybavit si své obydlí přesně podle svých představ. Dost k tomu mohou posloužit i na první pohled drobnosti typu bytový textil.

Záclony mají dvě funkce

Do bytové textilu se řadí široké spektrum produktů, třeba záclony. Ty má v Česku víceméně každý byt i rodinný domek. Je to dáno hlavní tím, že u nás mají hotové záclony docela bohatou tradici, a proto špatně přijímáme moderní styly pocházející hlavně ze severu Evropy, kde mnoho domácností naopak funguje zcela bez záclon, často i takřka bez nábytku.

Záclony mají svůj smyl. Jednak dokáží vizuálně osvěžit pokoj, jednak zvládnou účinně bránit nahlížení do interiéru z venkovních prostor. Záclony jsou však stěží průhledné pouze během dne, kdy se doma nesvítí. Jakmile se rozžehne žárovka, lze skrze ně normálně vidět. Z toho důvodu je dobré pořídit si i nějakou stínící techniku.

Závěsy se dají koupit docela levně

Stínící technika může mít celou řadu podob. Komu nevadí sáhnout hlouběji do kapsy, ten si pořídí žaluzie, případně dokonce venkovní rolety. Hlavně rolety pak mohou zastávat více funkcí, jsou však finančně skutečně hodně náročné.

Nahradit je ale mohou mnohem levnější závěsy. Ty nejlevnější verze se dají pořídit klidně i za pár stovek. Dokonce i speciální zatemňovací modely stojí maximálně několika málo tisícovek, což není zase taková hrůza.

Kvalitní povlečení

Nedílnou součástí bytového textilu je pochopitelně i povlečení na postel. V tomto případě je dobré pořídit si něco kvalitnějšího. Rozdíl mezi špatným a dobrým povlečením je zásadní. Zatímco druhořadé produkty různé škrábou, ty skutečně kvalitní jsou jako samet. 

Zásadní vliv zde má materiál. Obecně se nejvíce doporučují naturální suroviny typu bavlna, nicméně ani ty nejsou úplně pro každého. Lidé trpící alergií obvykle přírodní povlečení špatně snáší. Pro takové jsou přeci jen lepší syntetické varianty.