Ložnice

Na co se zaměřit při vybavování ložnice?

Ložnice je jednou z nejdůležitějších místností v domácnosti. Právě na ní totiž závisí, jak bude náš spánek kvalitní, což se následně odrazí i na kvalitě našeho života a zdraví.

Vyměňte matraci a lůžkoviny

Pokud už několik let spíte na staré proleželé matraci, je čas ji vyměnit. Kvalitní matrace vás nebude nikde tlačit, bude kopírovat křivky vašeho těla a nezpůsobí bolesti zad. Ideální jsou pěnové matrace, které umožní maximální prokrvení celého těla.

Nepodceňujte ani výběr lůžkovin. U polštářů se zaměřte především na tvar a materiál, u povlečení na materiál a barvu. Zatímco v létě jsou vhodnější studené tóny, které vás pocitově ochladí, v zimě oceníte hřejivější materiály a teplé barvy.

Ty správné barvy

Spánek může narušit špatný výběr barev – ať už na zdech, nebo na výrazných dekoracích. Vyhněte se sytým a zářivým barvám, zejména žluté, oranžové a červené. Ideální jsou světlé pastelové tóny nebo naopak tmavé a tlumené odstíny modré, zelené či hnědé.

Nábytek, světlo a rostliny

Odolejte pokušení naskládat do ložnice co nejvíce nábytku. Ten totiž prostor opticky zmenší a může ve vás vyvolávat až klaustrofobické pocity. Obvykle stačí postel, šatní skříň, komoda a menší noční stolek se zásuvkou. Nábytek, který je v ložnici nezbytný, by měl být rozestavěný rovnoměrně a ideálně dál od stěny. Staré známé pořekadlo „méně je více“ ostatně platí i co se týče dekorací.

Na osvětlení ložnice nešetřete. Kromě centrálního světla, které rozzáří celou místnost, investujte i do několika lampiček. Ideální je do nich umístit žárovky, které umí regulovat intenzitu osvětlení a případně i měnit barvu. Budou se hodit při čtení i při prosté relaxaci.

Do ložnice se mimořádně hodí některé pokojové rostliny, které čistí vzduch od toxinů a zlepšují kvalitu ovzduší. Patří mezi ně například zelenec, tchynin jazyk, toulcovka, břečťan, aloe vera nebo šplhavnice zlatá. Většina z těchto rostlin je nenáročná na pěstování.