Zahrada

Terasy pro chvíle pohody

Domy a zahrady se stále častěji doplňují terasami, které náleží mezi oblíbená místa pro setkávání rodiny a přátel. Už vidíte, jak bude vaše vysněná stavba vypadat? Promyslete každý detail dříve, než se pustíte do samotné realizace.

Terasa zhotovená vlastními silami

Když si myslíte, že zvládnete stavbu terasy svépomocí, není nic snadnějšího než se pustit do plánování. Nejprve se zaměřte na výběr správné plochy a přípravu vyhovujícího podkladu. Rozhodně budete potřebovat pracovní náčiní, kolečko na odvážení zeminy a štěrk, který může být základem pro vytvoření pevného podkladu. Lože ze štěrku se neobejde bez vyložení fólií nebo geotextilií, čímž se prostor vyrovná a nebude prorůstat plevelem. Doporučuje se také jako základ beton. Dřevěná terasa vyžaduje další pomůcky a materiály k realizaci. Například využijete podkladové hranoly s dostatečnou minimální výškou, aby nosný rošt dostatečně umožňoval dobré cirkulování vzduchu a použitá prkna se zbytečně nevystavovala nadměrné vlhkosti.

Základní a spojovací materiály na terasu

K nejoblíbenějším materiálům patří dřevoplast a dřevo. WPC prkna se dodávají se zárukou deseti let. K výhodám se řadí neklouzavost, vysoká UV stabilita a prakticky žádná speciální údržba. Umělé dřevo je vyrobeno ze směsi dřevěných pilin a termoplastického polyethylenu. Dřevěná terasová prkna nekloužou, můžete po nich chodit naboso i během parného léta a nebude vás chůze pálit. Jejich životnost prodlužuje správná montáž a pravidelné ošetřování. Péče o impregnovaná prkna se provádí speciálním olejem jednou nebo dvakrát za rok, aby se zabránilo vsakování vody.

U spojovacího materiálu se zaměřte hlavně na jeho kvalitu a nerezové druhy. Zejména půjde o vruty do konkrétních druhů dřeva. Při špatném výběru spojů by se dřevo mohlo poškodit, protože třeba exotické kusy jsou velmi tvrdé.