Financování, Rady a tipy

Trh s nemovitostmi v Pardubicích čekají klidnější časy. Poptávka zvolna opadá a dramatické zdražování citelně zpomaluje

Vyhlédli jste si nějakou zajímavou nemovitost v Pardubicích? Ovšem cena, kterou majitel požaduje, vám připadá příliš vysoká? Přemýšlíte proto, zda na podmínky přistoupit? Nebo jste se rozhodli svůj záměr vzdát a spíše doufáte, že je rekordní zdražování posledních let u konce a ceny realit by mohly konečně začít klesat? Faktem je, že situace na trhu s nemovitostmi začíná být celkem napjatá. A rozhodně se to netýká jen Pardubic, případně pouze východních Čech. Dlouhodobý nedostatek bytů nebo stále se zhoršující dostupnost stavebních pozemků vyhnaly ceny napříč celou naší zemí až tak vysoko, že se vlastní nemovitost stává pro mnohé z nás pouze nedostižným snem. Silná poptávka, která zde panovala ještě před několika týdny, začíná pomalu oslabovat. Stále více lidí buď nemůže nebo nechce horentní částky za domy a byty platit a zřejmě podobně jako vy s napětím vyhlíží případné zlevňování.

Může se jejich očekávání už brzy naplnit nebo je cenová korekce mimo jakoukoliv diskuzi? A jaké faktory mohou vývoj na našem realitním trhu nejvíce ovlivnit? 

Trh s nemovitostmi v Pardubicích začíná ochlazovat

Možná víte, že východočeské Pardubice patřily k tahounům enormního cenového růstu, k němuž na tuzemském trhu s realitami v minulých letech došlo. Podobně jako některé další velké aglomerace. Jmenovat můžeme Brno, nedaleký Hradec Králové, Ostravu nebo třeba České Budějovice. Toto rekordní zdražování nemovitostí navíc v České republice pokračovalo i v prvním letošním čtvrtletí. Konkrétně v Pardubicích se meziročně zvedly ceny rodinných domů zhruba o pětinu, byty zdražily o 25% a stavební pozemky jsou dražší téměř o celou třetinu. Nyní se ale zdá, že trh začíná pomalu ochlazovat. Zástupy koupěchtivých lidí zvolna řídnou a na vyjednávání o prodejní ceně, které bylo až donedávna zcela nemyslitelné, už některý majitel čas od času přistoupí. 

Co za touto změnou stojí? A znamená to snad, že byste se přece jen mohli dočkat levnějšího bytu či rodinného domu?

Výběr z nabídky bytů v Pardubicích (06/2022)

DispoziceUžitná plocha v m2LokalitaDetailyCena v Kč
1+kk30Polabinypanel, 3.NP, balkon2 950 000
2+kk45Bílé Předměstícihla, 4.NP, před rekonstrukcí3 499 000
2+kk65Zelené Předměstícihla, 2.NP4 090 000
2+156Bílé Předměstícihla, 1.NP, 2x sklep4 290 000
3+kk58Studánka2.NP, Smart Home4 790 000
4+kk84Zelené Předměstícihla, 2.NP, po rekonstrukci (2022)6 700 000

Kdo na to ještě má?

Prozatím spíše mírný pokles poptávky, který je do značné míry dán extrémní cenovou hladinou, na níž se tuzemské nemovitosti ocitly, možná už brzy nabere svižnějšího tempa. Proč je to pravděpodobné? Protože mnozí ze zájemců, kteří by snad ještě byli ochotni zaplatit za byt či chalupu nějakou horentní sumu, se nezřídka spoléhali na to, že si vypomohou hypotečním úvěrem. Úročení těchto půjček se však citelně zvedá, což některé ze zájemců nepochybně odradí. Řadě dalších pak vyšší úroky využití hypotéky přímo znemožní. Mohlo by se tedy zdát, že si majitelé nabízených nemovitostí budou stále častěji nuceni klást otázku, zda není nastavená cena přece jen už příliš vysoká. A v některých případech k tomu zcela jistě dojde. Hlavně v méně atraktivních destinacích. 

Bezmála devadesátitisícové Pardubice však k takovým místům v současnosti nepatří. Zájem o život ve městě je enormní. Cenového ústupku od majitele prodávané nemovitosti se zde tedy dočkáte spíše jen ojediněle. Alespoň prozatím. Ve hře jsou totiž ještě další faktory než jen zdražující hypotéky. Takové, které naopak tlačí ceny realit stále směrem vzhůru. 

Na plošné zlevnění zapomeňte!

Zmínili jsme vyšší úročení hypoték, celkově vysokou cenovou hladinu a první náznaky poklesu poptávky po nemovitostech. Leckdo by tedy po letech neustálého zdražování mohl očekávat výraznější a snad i více méně plošnou korekci extrémních cen. Většina realitních odborníků to ovšem vidí jinak. Do hry totiž vstupuje jeden faktor, který „je zásadně proti“. O jaký jde? Samozřejmě o stavebnictví. Doslova raketově rostoucí náklady na výstavbu jsou nyní zřejmě hlavní příčinou toho, proč se citelného a především pak plošného zlevnění tuzemských nemovitostí dočkáme jen stěží. Časy, kdy lidé kupovali vše téměř bez ohledu na cenu, jsou sice nejspíš minulostí. Ale aby se situace obrátila o 100 %, to očekávat nelze. Proč? 

Protože nabídka za poptávkou stále pokulhává. Drahá a navíc dlouhé roky zcela nedostatečná výstavba v tom zkrátka udělala a ještě udělá své. Ceny už nepochybně nepůjdou nahoru takovým tempem jako loni, ale dramatická změna poměrů zdejší trh s nemovitostmi zřejmě zatím nečeká. 

„Bezvětří“

Určitý pokles poptávky ze strany „běžných“ kupujících, k němuž právě dochází a který bude zřejmě ještě pokračovat, se dal jistě očekávat. Jeho vliv na pohyb cen tuzemských nemovitostí bude však celkem zanedbatelný. “Drahotu” na realitním trhu totiž kromě nákladné výstavby přiživují ještě investoři, jejichž apetit prozatím nijak citelně neslábne. 

Výsledkem kombinace všech faktorů, které jsme dnes zmínili, tak bude s největší pravděpodobností jakési „bezvětří“. Zkrátka to vypadá, že nastává poněkud stabilnější období. Stav, kdy jsou byty, domy i pozemky sice velmi drahé, ale jejich ceny se nemění co čtvrt roku třeba o 5 nebo dokonce o 10 %. Jak dlouhé toto období bude, si však zřejmě nedovolí předpovědět ani většina odborníků.

Doufali jste, že si svůj vysněný dům už brzy pořídíte levněji? Vyloučit se to sice nedá, ale raději na takový scénář nespoléhejte!

Nebo jste z nějakého důvodu přesvědčeni, že ceny českých nemovitostí přece jen konečně klesnou?